Вашата оценка 5.00 от 1 гласа

История на закаленото стъкло

16.02.2017
История на закаленото стъкло
История на закаленото стъкло

Развитието на закаленото стъкло, наричано още физическо закаляване може да бъде проследено още от средата на 17- ти век.
Методът на закаляване се състои в загряване на стъклото до определена температура на размекване и незабавното му поставяне на водна баня с относително ниска температура, за да се увеличи издръжливостта му на външни влияния. Това е методът на ранно течно закаляване.
През 1875г. германецът Frederick Siemens получава първия патент, а в Масачузец през 1876г.  Geovge E. Rogens прилага методът за закаляване върху стъклена чаша и улична лампа. През същата година в Ню Джърси, Hugho’heill получават патент.
Историята на закаленото стъкло в Китай започва през 1955г.  По това време в Шан Хай, Yaohua Glass Factory започват пробно производство и през 1965г. пускат първото закалено стъкло на пазара.
През 1970г. технологията на закаляване на стъклото получава популярност в цял свят. Закаленото стъкло започва да се прилага в много индустрии, по-специално в автомобилостроенето и строителството, където има условия за най-бърз икономически растеж.

Закаленото стъкло е направено с помощта на специално отопляеми пещи, които го загряват под постоянна температура от около 700° С. Когато стъклото излезе от пещта се охлажда бързо, това поставя стъклената повърхност в състояние на компресия, докато в средата и остава напрежение.

 

Темпериращ метод:

Закаляването на стъклото се извършва чрез равномерно нагряване до 700° С температура с незабавно охлаждане. Стъклото първо преминава през пещта задвижвано от ролки, където се нагрява на три режима – проводимост, конвекция и радиация. Ролките провеждат топлината, а намотките помагат в излъчването и. Ефектът на конвекция се предизвиква  от излизащия през дюзите въздух, като по този начин топлината циркулира равномерно и го нагрява от всички страни. След това горещото стъкло се подлага на бързо охлаждане.

След темперирането, механичната якост на закаленото стъкло е до 4-5 пъти по-висока от тази на обикновеното стъкло. Закаленото стъкло има по-висока термична устойчивост и може да издържа на висока температура до 250° С, практически се счита за нечупливо. Трудно е да се счупи, но дори и в този случай то се разпада на малки относително безвредни частици.
Закаляването не променя основните характеристики на стъклото, като пропускане на светлина, слънчеви лъчи и топлина, т.е притежава качествата на нормално стъкло. Повърхността на стъклото след топлинна обработка има висока устойчивост на повреда, то неможе да се реже или променя.

Един проблем, който може да се срещне в процеса на закаляването на стъклото е спонтанно счупване без видима причина.

 

качества на темперираното стъкло

Необходимост от закаляване на стъклото:

Закаляването увеличава якостта на опън, термичната устойчивост и безопасността на нормалното стъкло. Също така се увеличава капацитета на поглъщане на топлина. Поради тези свойства, закаленото стъкло е за предпочитане при използването му, защото тези параметри са важни съображения.

 

характерно счупване
 
Топлоустойчивост:

Неравномерното нагряване от пряката слънчева светлина предизвиква рязко разширяване и свиване на стъклото, което може да доведе до счупване. Когато температурната разлика е под 32° С, рискът от топлинно счупване на стъклото е нисък, но когато тази разлика се увеличи, рискът нараства значително.
 

термално счупване

Термалното счупване започва от ръба и е перпендикулярно на него. 

Прилагане на закаленото стъкло:

Закаленото стъкло е специално предназначено за използване в области, където има висок риск от счупване, защото е по-трудно да се счупи или надраска. На лице е широко поле за използването му в строителната индустрия. Приложение намира в изграждането на външни и вътрешни фасади, шоурум рафтове и полици, душ кабини, душ паравани, врати, навеси, козирки и много други.

 
        
 
Архив новини